Forum Opolskiej Komunikacji Strona Główna Forum Opolskiej Komunikacji
oraz Towarzystwa Przyjaciół Komunikacji Miejskiej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Maciek
Czw 14 Lut, 2013 13:38
O samochodach osobowych w centrum miasta
Autor Wiadomość
es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013 20:39   

Ma sens, naprawdę dużo ludzi jeździ rowerem w surową pogodę ;) Poza tym w DE czy NL wcale nie ma lepszego klimatu.

Dla mnie większym problem jest nieumiejętność jazdy wielu "sezonowców". Jak widzę co wyprawiają, zwłaszcza rodzice z dziećmi, gdzie rodzice nie są żadnym przykładem dla dzieci...

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013 20:55   

Nie zgodzę się, tam jednak śnieg nie zalega tak długo jak u nas. Poza tym utrzymanie dróg i chodników jest na dużo wyższym poziomie, na takim na który nas raczej nie stać.

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013 21:14   

Powiedzmy, że mam "wtykę" w Niemczech przez większość roku i naprawdę wiem jak tam wyglądają drogi w zimie. A niektóre rejony Niemiec są nawet gorsze od polskich, jeśli chodzi o klimat.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Czw 16 Maj, 2013 20:16   

KLIK -> GW Opole

Cytat:
Po co łańcuchy, skoro jest strefa tempo 30?

Od blisko dwóch lat w centrum Opola i na Wyspie Pasiece obowiązuje strefa uspokojonego ruchu tempo 30. W wielu miejscach jednak wciąż przy chodnikach pozostały łańcuchy, które utrudniają życie pieszym i rowerzystom

(...)
Ze względu na niewielką prędkość samochodów (podobną do jednośladów) na ulicach objętych strefą tempo 30 nie wytycza się osobnych ścieżek rowerowych. Co ważne, jak przekonywał niedawno na łamach Gazety Olivier Schneider z Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów: - W strefach tempo 30 nie powinno być przejść dla pieszych, nie mówiąc już o jakichkolwiek barierkach. By piesi mogli sobie przechodzić, kiedy mają możliwość - podkreśla.

Taka sytuacja ma miejsce na Wyspie Pasiece, gdzie piesi poruszają się swobodnie bez obaw o samochody. Dlaczego więc w samym centrum Opola, na początku ul. Ozimskiej, gdzie obowiązuje strefa tempo 30, pieszym nie tylko pozostawiono wąski chodnik (od strony banku BZWBK), ale wciąż oddziela się ich od jezdni barierkami?
(...)

Ciekawe spojrzenie na sprawę. Likwidację przejść dla pieszych na tym odcinku uważam za zbyt odważną decyzję. Nie bardzo też potrafię sobie przypomnieć kiedy na Pasiecie pojawiły się znaki oznaczające "Strefę zamieszkania" :-k

Moja strona phototrans.pl - Zapraszam :)

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pią 17 Maj, 2013 11:58   

Maciek napisał/a:
Nie bardzo też potrafię sobie przypomnieć kiedy na Pasiecie pojawiły się znaki oznaczające "Strefę zamieszkania"

Bo takowych znaków nie ma! :)

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 19 Sie, 2013 20:52   

KLIK -> GW Opole

Co Wy na to?

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 19 Sie, 2013 21:05   

Bardzo dobre działanie. Łańcuchy w tym miejscu są zbędne. Zdemontowane mogą posłużyć tam gdzie faktycznie jest taka potrzeba.

Szwed 

Wysłany: Wto 20 Sie, 2013 12:48   

Oby i słupki zniknęły jak najszybciej. Chodniki tam są bardzo wąskie, a ludzi chodzi dużo. Jak dla mnie to powinni jeszcze zwęzić drogę przy okazji jakiegoś remontu. Wąska droga to mniejsza prędkość samochodów, co udowadniają liczne badania.

Szwed 

Wysłany: Sob 14 Wrz, 2013 17:04   

Artykuł o dość nietypowym wydźwięku:
Cytat:
...brak jest w Opolu darmowych miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta ale chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to utopia i tego że to się nigdy nie wrati choć tych, którzy by tego oczekiwali znajdą się całe rzesze.
Zdumiewający jest fakt, iż wolne miejsca parkingowe można znaleźć 50-100m od newralgicznych miejsc, w których kierowcy toczą boje o miejsce do parkowania

http://www.mmopole.pl/art...h-w-opolu-wideo
Ciekaw jestem jak to jest w miesiącach "studenckich". Ja po Opolu w zasadzie nigdy nie poruszam się samochodem, bo wszędzie jest blisko na piechotę. Tak więc nie wiem.

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 15 Wrz, 2013 17:48   

Artykuł, moim zdaniem, propagandowy. To nie prawda,że w Opolu jest dużo miejsc parkingowych. Zdjęcia zapewne zrobione w takich nietypowych porach,że wszędzie nie ma samochodów.
Zapraszam na parking na pl.Kopernika. Wczoraj ( była sobota), nie znalazłem tam miejsca parkingowego. Cała okolica była zabita na amen. Dopiero na Małym Rynku udało mi się znaleźć jedno jedyne miejsce. Wszędzie pełno aut a to tylko sobota. W tygodniu jest jeszcze gorzej bo parkingi zajmują urzędnicy oraz petenci tychże urzędów.
Wymieniony na zdjęciach parking pod Tesco jest zawsze pusty ze względu na łupienie klientów za godz postoju - 2 zł.
Piastowska też się zapełnia w weekendy, gdy zjeżdżają się ludzie do ZOO. Parking na Bolko wcale nie mieści wszystkich samochodów. W tamtym tygodniu sznur samochodów ciągnął się od owego parkingu aż za jaz na kanale ulgi. Było ostro.

Problem jest taki,że to nie samochody z logiem OP zajmują wszystkie miejsca. Owszem, sporo aut jest OP ( na moje oko ok. 30-40 %) ale reszta jest z innych powiatów a nawet województw! Dla tych ludzi już nawet KM ani rowery nie są ratunkiem. Tylko osoby stąd możemy przekonać do jazdy KM, reszty nie z oczywistych względów.
Tak to parkingów będzie zawsze brakować..
Dodatkowo polecam artykuł nie związany z tematem, który po części wyjaśnia skąd i czemu jest tyle samochodów :

http://www.nto.pl/apps/pb...EGION/130919741

Szwed 

Wysłany: Nie 15 Wrz, 2013 19:06   

No cóż, że polska kolej jest zapuszczona to wszyscy wiemy (rząd znowu obciął 1mld zł budżetu PLK, drogowcom tylko 2mln). Ale remontuje się powoli. Tory będą lepsze, a czy przewoźnicy będą chcieli obsługiwać takie trasy jak do Częstochowy to już nie wiem. Idiotyczny jest obecny system, gdzie na styku województw jest problem.
Natomiast skoro tak wiele miejsc zajmują samochody przyjezdne to pojawia się pytanie, czy na pewno racjonalne jest to, żeby Opole zapewniało im wszystkim miejsca. Miasto nie jest z gumy. Na tych parkingach więcej się traci niż zyskuje (biorąc pod uwagę kwestie materialne i niematerialne).

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pią 22 Lis, 2013 02:23   

KLIK -> 24opole.pl

Cytat:
Wiceprezydent Opola wstrzymał zamknięcie ulicy Osmańczyka

W środę informowaliśmy, że od 25 listopada fragment ul. Osmańczyka od skrzyżowania z ul. Staromiejską do skrzyżowania z ul. Malczewskiego będzie wyłączony dla ruchu samochodowego. W Miejskim Zarządzie Dróg czekała już nowa organizacja ruchu dla tego rozwiązania. Tymczasem wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko podjął dziś decyzję o wstrzymaniu tych zmian i to przynajmniej do drugiej połowy 2014 roku.(...)

Chciałoby się powiedzieć - "Arkadiuszu, wróć!"

Szwed 

Wysłany: Pią 22 Lis, 2013 08:28   

Pokręcona ta logika wiceprezydenta. Nie otwieramy teraz na zimę, otworzymy za rok na ... jesień :???:

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pią 29 Lis, 2013 17:40   

Rozgorzała dyskusja w kwestii wprowadzenia KM aż pod sam ratusz. To jeden z kilku artykułów jakie powstały :

http://www.24opole.pl/133...,wiadomosc.html

My również powinniśmy na forum poprowadzić debatę w tej sprawie.
Moim zdaniem wprowadzenie autobusów pod Ratusz może się odbyć szybko i praktycznie bez kosztów.
Od strony Zaodrze niestety jest to niemożliwe z powodu utworzenia przystanku na Korfantego no i kwestii technicznych w postaci ''żółtego mostku'', który do wytrzymałych nie należy. Grzybek przy pl. Wolności aż się prosi,żeby go wykorzystać ale to już raczej nie będzie możliwe.
Pod Ratusz można natomiast poprowadzić autobusy z prawej części Opola.
Ja widziałbym tutaj 3. jest to linia, która obsługuje największe osiedla co powoduje,że będzie sporo chętnych na jazdę do samego Centrum.
Autobus można poprowadzić tak : Rondo-Katedralna-Ratusz( przystanek pod USC)- pl.Sebastiana-Sienkiewicza.
W ten sposób nie tracimy żadnego przystanku po drodze.

Centrum może być i powinno być salonem Opola bez samochodów ale jak 1 linia raz na 15 min przejedzie to nic się nikomu nie stanie.

Szwed 

Wysłany: Sob 30 Lis, 2013 09:14   

Cytat:
Centrum może być i powinno być salonem Opola bez samochodów ale jak 1 linia raz na 15 min przejedzie to nic się nikomu nie stanie.

Z pierwszą częścią się w 100% zgadzam i chciałbym, żeby z Rynku usunięto resztę samochodów. Ten mały parking nikomu nie służy, a bardzo wpływa na estetykę.
Co do drugiej części to nie wiem czy dla jednej linii jest sens. Zaraz pojawią się głosy, że i Zaodrze chce na Rynek, i Nowy ZWM, i Metalchem itd.
Z przystanku przy Solarisie jest na Rynek 350m, z Piastowskiej 250m. To są krótkie dystanse nawet dla starszej osoby. Korzystając z komunikacji miejskiej trzeba niestety być w stanie je pokonywać (trzeba dojść do przystanku).
Moim zdaniem zamiast skupiać się na niepopularnym pomyśle autobusów na Rynku lepiej zająć się tym, co naprawdę istotne, czyli dogęszczeniem sieci przystanków w centrum. Jadąc np 14 od strony Wschodniej mamy do Rynku z pod Opolanina 700m. To jest dużo. Gdyby przystanek był na końcu Ozimskiej, albo początku Kołłątaja, to było by tylko 400m. To jest prawdziwy problem, a nie autobusy na Rynku...

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Sob 30 Lis, 2013 11:41   

@Szwed : to prawda,że w ścisłym Centrum przystanki są zbyt rzadko rozmieszczone. Tak czy inaczej trochę się poprawiło po oddaniu do użytku przystanku przy Kamiennej.
Kolejnym powinno być zatrzymanie się gdzieś na początku Kołłątaja. Teoretycznie jest to możliwe stawiając znak D-15 oraz wyrysowaniem linii zygzakowej. Tam są 2 pasy, więc nie powinno to spowalniać ruchu. Z 14 faktycznie jest daleko do ścisłego Centrum. Z 10,17 nie ma problemu bo pl.Kopernika jest blisko Ratusza. Z 14 faktycznie tak.

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 01 Gru, 2013 00:46   

Szwed napisał/a:
Pokręcona ta logika wiceprezydenta. Nie otwieramy teraz na zimę, otworzymy za rok na ... jesień

Zamykanie tej ulicy na zimę faktycznie jest niezbyt trafionym pomysłem. Z punktu widzenia inicjatorów, chodzi chyba o pozytywny odbiór społeczny i pokazanie użyteczności takiego rozwiązania, o co zimą raczej byłoby trudno, zwłaszcza w kontekście ogródków piwnych. Ale skąd ta równie pozbawiona sensu jesień? :-k

miet napisał/a:

Na Kośnego jeden protest mieszkańców przekreślił sprawę, a tutaj przeciwko będą nie tylko mieszkańcy pobliskich kamienic, ale też część pozostałych mieszkańców Opola. Moim zdaniem sprawa z góry przegrana.

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 05 Sty, 2015 14:20   

Niebawem na sesji Rady Miasta ma pojawić się projekt, którego pokłosiem będzie możliwość parkowania w Centrum przez 15 min za darmo :

http://opole.gazeta.pl/op....html#LokOpoTxt

Oczywiście to nie tędy droga. Najpoważniejszym argumentem jest to,że jest to droga do nadużyć. Wystarczy przyjechać w 2 osoby, jedna idzie coś załatwiać, druga co 15 min biega do automatu drukując bezpłatne bilety.
W ten sposób można wyłudzić kilka darmowych godzin parkowania.
Traci strefa bo nawet złotówka nie jest wrzucona do automatu, tracą inni bo zmniejszy się rotacja miejsc.
Argument,że w ciągu 15 min będzie można coś załatwić w urzędzie jest złudny. Sam czas dojścia i powrotu z Urzędu to już jest 15 min. Trzeba doliczyć jeszcze czas na załatwienie sprawy.
Wg mnie projekt jest skierowany pod jakąś wyodrębnioną grupę ludzi.

Jeszcze,żeby osób sprawdzających bilety było dużo, to można pokusić się o stwierdzenie,że darmowe 15 min jest celowo wprowadzone bo jest to tak krótki czas,że ktoś nie zdąży wrócić po 15 minutach.
A jak nie zdąży to mandacik za parkowanie :) Pewne źródło dochodu.

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 06 Sty, 2015 21:40   

miet napisał/a:
Oczywiście to nie tędy droga. Najpoważniejszym argumentem jest to,że jest to droga do nadużyć. Wystarczy przyjechać w 2 osoby, jedna idzie coś załatwiać, druga co 15 min biega do automatu drukując bezpłatne bilety.

To akurat nie argument, bo teraz to działa tak samo. Jak czekam na kogoś w aucie, to biletu nie kupuję tak czy siak, bo w razie kontroli mogę powiedzieć, że dopiero co podjechałem i szukam drobnych w portfelu. Z resztą to są zazwyczaj właśnie sytuacje postoju do 15 minut.

miet napisał/a:
W ten sposób można wyłudzić kilka darmowych godzin parkowania.

Bez przesady, nikt nie będzie za parę złotych siedział pół dnia w aucie, wątpię że nawet godzinę :-k

Myślę że w praktyce się wiele nie zmieni. Te bilety parkingowe na 30 min nie są nie wiadomo jak drogie. Dodatkowo płacąc telefonem płacimy za np. te 15 min dokładnie, więc to jest jakieś śmieszne 50gr. Żaden to pieniądz dla nikogo, a zaoszczędzi ludziom kłopotu. Po sobie wiem, że jak parkuję na kilka minut, żeby np. wyskoczyć do kiosku czy kogoś odebrać to biletu i tak nie kupuję, bo mi się nawet tego parkometru szukać nie chce. :-)

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 06 Sty, 2015 21:53   

HaCe napisał/a:
Bez przesady, nikt nie będzie za parę złotych siedział pół dnia w aucie, wątpię że nawet godzinę :-k

@HaCe : chyba za mało znasz Polaków :) Niemiec czy Holender by tego nie zrobił.
Polak owszem . Już nie takie rzeczy widziałem.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 06 Sty, 2015 23:49   

HaCe napisał/a:
Dodatkowo płacąc telefonem płacimy za np. te 15 min dokładnie, więc to jest jakieś śmieszne 50gr.
Nieprawda, opłata minimalna za 0,5h idzie zawsze w całości, czy to w strefie A, czy w B.

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Śro 07 Sty, 2015 18:00   

Maciek napisał/a:
Nieprawda, opłata minimalna za 0,5h idzie zawsze w całości, czy to w strefie A, czy w B.

To nawet nie zauważyłem tego. Oczywiście jest jakaś obawa, że to może wzmagać ruch w centrum, ale myślę że zdecydowanie bardziej odstrasza niska podaż miejsc niż ta złotówka opłaty.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 16 Lut, 2015 08:46   

KLIK -> www.opole.pl
Nie wiem na ile śledzicie na bieżąco pracę naszych radnych (zachęcam do tego!), podsyłam zatem interpelację radnego Rola, wraz z dość ciekawą odpowiedzią Prezydenta miasta, blokującą wprowadzenie preferencyjnych stawek opłat za parkowanie dla kolejnej grupy kierowców.

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 16 Lut, 2015 18:20   

No tak, Prezydent się nie zgodził i ma rację. Ideą jest odciąganie ludzi od samochodów a nie zachęcanie ich,żeby przyjeżdżali nimi do centrum i to za kwotę podobną do przejazdu autobusem.

Szwed 

Wysłany: Pon 16 Lut, 2015 21:18   

Pomysł radnego Rola to jakiś mały absurdzik. Skoro pracownicy mają mieć tanie parkowanie, to kto ma płacić normalną cenę? Studenci? Emeryci? Oni zaraz też zażądają obniżki. Cieszę się, że tym razem Wiśniewski od razu uciął dyskusję.

Odpowiedz do tematu