Forum Opolskiej Komunikacji Strona Główna Forum Opolskiej Komunikacji
oraz Towarzystwa Przyjaciół Komunikacji Miejskiej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Maciek
Czw 14 Lut, 2013 13:38
Sygnalizacje świetlne - dyskusje ogólne
Autor Wiadomość
HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 21 Mar, 2011 23:40   Sygnalizacje świetlne - dyskusje ogólne

Cytat:
Zegary na skrzyżowaniach dla pieszych

Nowatorskie rozwiązanie Miejski Zarząd Dróg zamontował w poniedziałek przy przejśœciu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Reymonta w Opolu. Wcześœniej z liczników odmierzających czas pomiędzy poszczególnymi kolorami śœwiateł, korzystali tylko kierowcy.

- Trwa modernizacja zniszczonych sygnalizatorów śœwietlnych. Zarówno tych dla pieszych jak i dla kierowców - wyjaśœnia Stanisław Tyka, dyrektor MZD w Opolu. - Wykonawca prac użyczył nam w ramach promocji nowoczesne zegary stosowane przy przejśœciach dla pieszych, więc skorzystaliśœmy z takiej możliwośœci - dodaje.

Nowoczesne sygnalizatory staną póki co tylko przy wspomnianym przejśœciu na ul. Reymonta. Nie wykluczone, że już wkrótce pojawią się jednak także w innych miejscach Opola.

- Wszytko będzie zależało od naszych możliwośœci finansowych, oraz ceny urządzeń bez promocji - informuje Tyka. - Będziemy też badać przydatnośœć tych zegarów, bo póki co mamy dośœwiadczenia tylko z wersją dla kierowców - podkreśœla dyrektor.

Kolejna ciekawostka w kwestii infrastruktury. Może nie śœciśœle kwestia dotycząca MZK, ale chyba warto wspomnieć. Moim zdaniem bardzo dobra inicjatywa w dobie wielu kretyńskich przejśœć dla pieszych.
Ostatnio zmieniony przez Maciek Wto 21 Lut, 2017 21:09, w całości zmieniany 1 raz  

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 22 Mar, 2011 09:20   

Czy ja wiem? Wszyscy i tak zawsze przebiegają :wink:

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 22 Mar, 2011 10:54   

No jak się da to wiadomo, ale czasem jest taki ruch, że się nie da :wink:

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 17 Maj, 2011 22:33   

Cytat:
Zegary dla pieszych w Opolu. Są potrzebne?

Wyśœwietlacze odmierzające czas na przejśœciach dla pieszych robią furorę w Polsce. U nas wiszą zaledwie na jednym skrzyżowaniu, bo... drogowcy nie wiedzą, czy są potrzebne.

Wyśœwietlacze dla pieszych pojawiły się w marcu na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Ozimskiej. Dzięki urządzeniu przechodzący przez pasy wiedzą, ile będą musieli zaczekać na śœwiatło zielone, a potem także ile mają czasu na samo przejśœcie. Zegary zamontował Miejski Zarząd Dróg.

- Testujemy to urządzenie - zastrzega Stanisław Tyka, dyrektor MZD. - Zaproponowała je nam firma modernizująca sygnalizatory. Nie wiem, czy się sprawdzi. Na ich ocenę trzeba trochę poczekać.

Ale choć zegary dla pieszych działają prawie dwa miesiące, to MZD wciąż nie wie czy zdecyduje się je kupić (komplet urządzeń to koszt około 1500 zł).

- Mamy problem z ich jednoznaczną oceną - przyznaje Tyka. - Nie mamy żadnych sygnałów do opolan, że przydają się pieszym, ani takich, że w ich ocenie czasomierze to niepotrzebny gadżet.

Przypomnijmy, że na naszych ulicach od dawna działają wyśœwietlacze informujące kierowców, ile czasu zostało do zmiany śœwiateł. Większośœć opolan bardzo je sobie chwali, a Polsce przybywa miast, które montują takie urządzenia.

Co ciekawe coraz więcej miast stawia także na zegary dla pieszych. W Rzeszowie zdecydowano już np. że będą na sześœciu - najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach.

- Jeśœli opolanie będą za takimi urządzeniami to u nas może być podobnie - mówi Tyka. - Będziemy czekać na opinie, także na łamach portalu nto.pl. Te wyśœwietlacze będą u nas jeszcze do końca maja na testach. Potem trzeba będzie podjąć decyzję.

Jeśœli będzie pozytywna to drogowcy mają już wytypowane 4 skrzyżowania, gdzie kolejne urządzenia mogłyby się pojawić. Priorytetem jest skrzyżowanie Reymonta 1-Maja - tam po przebudowie skrzyżowania, piesi bardzo długo czekają na możliwośœć przejśœcia przez jezdnię.

Korekta cytowania /M.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 17 Maj, 2011 22:37   

Wg mnie nie są. Ale cóż, na to się pieniądze znajdują...

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 17 Maj, 2011 22:41   

A wg. mnie są bo jak idę wzdłuż ulicy to nie muszę się bezsensownie denerwować, że od 90 sekund mam czerwone, tylko idę dalej i przechodzę na następnym przejśœciu. To samo gdy potrzebuję przejśœć przez skrzyżowanie po ukosie i mam do wyboru dwie drogi.

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 17 Maj, 2011 22:45   

Dokładnie, koło mnie by się przydało, bo kiedyśœ liczyłem i jak chcę przejśœć na ukos to aż 5 minut to trwa! (i tak na czerwonym przechodzę/przejeżdżam Wesoly A kasa też nie jest taka straszna za to.

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 17 Maj, 2011 22:47   

Poza tym jak zielone śœwieci się przez 7 sekund, to już z daleka wiem czy mam podbiec, czy wręcz przeciwnie iśœć spokojnym krokiem, bo i tak będę musiał stać.

Opolanin(#451) 

Wysłany: Wto 17 Maj, 2011 23:57   

Co do tych liczników: Mi to raczej do szcz궜cia niepotrzebne, bo na większośœci skrzyżowań znam układ śœwiateł na pamięć, ale zdaję sobie sprawę, że z blisko 130 tysięcy ludzi mieszkających w Opolu większośœć nie podziela mego "hobby" i im się ten wynalazek może przydać...więc jestem "za" :wink:

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Czw 02 Cze, 2011 20:39   

Cytat:
Dyrektor Tyka nie chce wyśœwietlaczy dla pieszych w Opolu

- Urządzenia nie przekonały mnie, bo w żaden sposób nie wpływają na ruch - ocenia Stanisław Tyka, dyrektor Miejskiej Zarządu Dróg.

Pierwsze zegary odmierzające czas pieszym pojawiły się w marcu na skrzyżowaniu ulicy Ozimskiej i Reymonta. Do końca maja były u nas na testach. Teraz MZD musi zdecydować, czy je kupi, czy też odda producentowi.

- Nie podjęliśœmy ostatecznej decyzji, ale urządzenia nie przekonały mnie, bo w żaden sposób nie wpływają na ruch - ocenia Stanisław Tyka, dyrektor Miejskiej Zarządu Dróg. - Żeby kupić komplet na jedno skrzyżowanie musielibyśœmy wydać około 12 tysięcy złotych. Myśœlę, że MZD ma obecnie pilniejsze wydatki.

Ale jak dowiedzieliśœmy się nieoficjalnie, nie wszyscy w MZD są przeciwnikami wyśœwietlaczy, które robią furorę w innych miastach.Co więcej w konkursie na projekt przebudowy skrzyżowania Wrocławskiej i Niemodlińskiej (dziśœ jego rozstrzygnięcie) zegary na przejśœciach były zalecane.

- Takie wyśœwietlacza są montowane na całym śœwiecie i ułatwiają życie nie tylko pieszym ale i kierowcom. Myśœlę, że nowy dyrektor MZD, którego powinniśœmy poznać w tym miesiącu, będzie to rozumiał - komentuje Adrian Wesołowski, przewodniczący komisji infrastruktury w radzie miasta.

Korekta cytowania /M.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 18:01   

Cytat:
ŒŚwiatła ku Zaodrzu bez przycisków dla pieszych

Niebawem na pl. Piłsudskiego powinna działać przeprogramowana sygnalizacja śœwietlna, która ma upłynnić ruch.

Skrzyżowanie na pl. Piłsudskiego to jeden z najbardziej newralgicznych punktów komunikacyjnych w mieśœcie. To przez nie wiedzie jedna z dwóch tras łączących Zaodrze z centrum Opola. Nie jest tajemnicą, że sygnalizacja regulująca ruchem na tym skrzyżowaniu nie zawsze działa tak, jak powinna. - Cykle zmiany śœwiateł są co najmniej dziwne. Jak człowiek stanie na czerwonym, to w gruncie rzeczy mógłby otworzyć książkę i przeczytać kilka stron, tak długo tu się czeka na śœwiatło zielone - opowiada pan Mariusz, przejeżdżający przez pl. Piłsudskiego co najmniej dwa razy dziennie.

ŒŚwiadomośœć tę mają także w Miejskim Zarządzie Dróg. - Program sygnalizacji w tym miejscu jest skoordynowany ze śœwiatłami na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Niemodlińskiej - tłumaczy Remigiusz Broszkiewicz, kierownik działu eksploatacji dróg w MZD. - Z opracowania przygotowanego przez firmę krakowską firmę PEEK Traffic wynika jednak, że lepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie tej koordynacji i przeprogramowanie sygnalizacji, by działała niezależnie. Dzięki temu korki w tym miejscu powinny się zmniejszyć - mówi Broszkiewicz.

Upłynnieniu ruchu ma również służyć zlikwidowanie przycisków wymuszających włączenie zielonego śœwiatła na wszystkich przejśœciach dla pieszych oprócz przejśœcia na ul. Spychalskiego znajdującego się na wysokośœci sklepu spożywczego.

Oprócz tego kierowcy jadący ul. Spychalskiego od strony centrum w kierunku Zaodrza będą mieli teraz pojedynczy sygnalizator zamiast osobnych dla jazdy prosto i do skrętu w prawo w ul. Wrocławską.

To niejedyna ostatnio zmiana. ŒŚwiatła pojawiły się na skrzyżowaniach ul. Kępskiej z Budowlanych i Luboszycką, zaśœ sygnalizatory na skrzyżowaniach tych drugich z obwodnicą północną są przeprogramowane. Ma to związek z wprowadzeniem objazdu na czas remontu wiaduktu kolejowego w ciągu obwodnicy północnej, znajdującego się nad ul. Gminną. Korzystają z niego kierowcy jadący w stronę Katowic, ruch w kierunku Wrocławia odbywa obwodnicą po remontowanej przeprawie. Za to rozwiązanie zapłacimy 115 tys. zł.

Nie jestem do końca przekonany. Czy to naprawdę upłynni tam ruch?

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 18:05   

Cytat:
Jest sposób na korki na Piastowskiej!

Na przejśœciu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Korfantego, koło budynku poczty, w Opolu stanie sygnalizacja śœwietlna. Powstanie też zielona fala, która ma rozładować korki na ul. Piastowskiej

Decyzja zapadła podczas posiedzenia ratuszowej komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Drogowcy konsultowali ją z policją. - Brak śœwiateł powoduje, że piesi przechodzą tamtędy nieprzerwanym ciągiem, zatrzymując przy tym ruch samochodów. Naszym zdaniem to jedna z przyczyn korkowania się nie tylko okolic tego skrzyżowania, ale także ulicy Piastowskiej - mówi Mirosław Pietrucha, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. Stąd właśœnie pomysł ustawienia w tym miejscu śœwiateł. - W ten sposób możliwe będzie kontrolowanie potoków pieszych oraz usprawnienie ruchu - dodaje Pietrucha.

Sygnalizacja śœwietlna w tym miejscu ma być wzbudzana ręcznie. Oznacza to, że nominalnie pieszym będzie się śœwiecić śœwiatło czerwone i dopiero po wciśœnięciu przycisku dadzą automatowi sygnał, żeby zmieniał śœwiatło na zielone i pozwolił im przejśœć. - Podobne rozwiązanie funkcjonuje już na pobliskim przejśœciu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Kołłątaja. Docelowo chcemy skoordynować ze sobą te dwa przejśœcia z sygnalizacją na skrzyżowaniu 1 Maja z ulicą Reymonta. W ten sposób ma powstać mała zielona fala, która pozwoli kierowcom na płynny przejazd zarówno w kierunku Zaodrza, jak i w stronę centrum - tłumaczy Pietrucha.

Wicedyrektor MZD podkreśœla, że rozwiązanie zostało zaaprobowane przez Dariusza Bernackiego, naczelnika wydziału ruchu drogowego w komendzie wojewódzkiej, a wcześœniej szefa drogówki w komendzie miejskiej w Opolu.

- Zdajemy sobie sprawę, że postawienie tych śœwiateł będzie pewnym utrudnieniem dla pieszych. Tym bardziej że to miejsce, którym przechodzi wiele osób dojeżdżających do Opola koleją. Musimy jednak mieć na uwadze, że płynnośœć i sprawnośœć ruchu samochodowego w tym miejscu ma wpływ na sytuację na ulicy Piastowskiej, będącej jedną z niewielu tras na Zaodrze. Dla Opolan to bardzo istotne - przekonuje Pietrucha.

Wkrótce drogowcy zabiorą się za przygotowanie dokumentacji technicznej. Samo przejśœcie zostanie nieco przesunięte w kierunku Młynówki. Potem dojdzie kwestia montażu i zaprogramowania samych śœwiateł. - Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie śœwiatła zostaną zainstalowane. Wydaje mi się, że ich uruchomienie powinno nastąpić w ciągu dwóch najbliższych miesięcy - mówi wicedyrektor MZD.

Rewelacji tu nie dostrzegam, na pewno nie jest to magiczne rozwiązanie na korki na Piastowskiej. Choć miejscowo powinno to spełniać swoje zadanie.

Szwed 

Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 18:21   

ŒŚwiatła na Korfantego to kolejna anty-zbiorkomowa zmiana. Zauważcie jak długo się stoi na nowych śœwiatłach 1-maja-Kołłątaja. Tu będzie podobnie.
Przypuszczam, że przez oba skrzyżowania drogi i chodnika (oba przejśœcia) więcej osób na godzinę przechodzi niż przejeżdża. A więc to kierunek pieszy powinien mieć priorytet!

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 19:46   

Dokładnie! Ale oni przecież chcą tunel pieszy robić, więc po co my się wysilamy...

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012 19:53   

Bez rewelacji... No koments.

Szwed 

Wysłany: Pon 29 Paź, 2012 23:55   

HaCe: moim zdaniem należy sposób myśœlenia o centrum miasta.
Kto ma mieć priorytet? Pieszy, rowerzysta, zbiorkom. Tu się każdy zgodzi.
Ale skoro tak, to nie może być "czekania 2-3 minuty na zielone". Podczas gdy dla samochodów śœwieci się zielone przez 1m45s przejeżdża przez skrzyżowanie kilkadziesiąt osób (w autach). Potem 15s śœwieci się zielone dla pieszych i przez skrzyżowanie przemieszcza się też kilkadziesiąt osób (często więcej niż w autach). Czyli mimo tak skrajnej nierównowagi oba śœrodki transportu transportują podobną ilośœć ludzi. Skoro tak jest dlaczego dyskryminujemy jeden ze sposobów poruszania się?

Nawiązując do Opola (bo w końcu Kraków to wątek poboczny tego forum):
przy wylocie z Kołłątaja sprezentowano pieszym wspaniałą przeszkodę w dojśœciu i na przystanek i do Dworca Głównego. Dzięki temu kto jedzie samochodem dojedzie szybciej, a kto autobusem ten zobaczy tyłek odjeżdżającego autobusu stojąc bezsensownie po drugiej stronie ulicy. Ten kto wybrał pociąg też ma kolejną przeszkodę do pokonania w deszczu i śœniegu. Ale wszyscy się cieszą, że ruch jest płynniejszy. Czyj ruch?
Nowe myśœlenie powinno polegać na tym, że piesi są pełnoprawnym uczestnikiem ruchu (także czasowo na sygnalizacji), a jeśœli autka się korkują, to niech one jadą w tunelu. Jak widać po artykułach ludzie powoli dojrzewają do tego.

Post przeniesiony. /HC

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 04 Lis, 2012 00:49   

@Szwed: Sytuacja z przejśœciem na wylocie z Kołłątaja też mnie wyjątkowo drażni, zwłaszcza że jest to przejśœcie prowadzące do dwóch dworców, więc interes pieszego powinien być zauważony w szczególnośœci na takim przejśœciu. Myśœlę jednak, że czas oczekiwania po naciśœnięciu przycisku jest tutaj problemem, a nie długośœć przez jaki śœwieci się zielone (wyrównanie tych czasów spowodowałoby paraliż komunikacyjny, a nie należy zapominać, że spora cz궜ć pieszych do tego centrum też jakośœ dojeżdża), bo to w końcu on wstrzymuje pieszych, śœpieszących się na pociąg czy autobus. W dodatku w godzinach wieczornych przejeżdża tamtędy raptem kilka samochodów, a ta durna sygnalizacja, nie bardzo wiem po co dalej funkcjonuje, przy niezmienionym czasie oczekiwania na zielone po naciśœnięciu przycisku. W tym miejscu zawsze będzie ciężko osiągnąć kompromis, a przestałem mieć jakiekolwiek nadzieje, że ta sygnalizacja zostanie ustawiona w jakiśœ przyjazny dla pieszych sposób. Z resztą zauważalne skrócenie tych cykli odwróciłoby sens istnienia tej sygnalizacji, de facto blokując ruch jeszcze bardziej niż przejśœcie bez sygnalizacji. Właśœnie dlatego jestem zwolennikiem budowy w tym miejscu będącego jakąśœ alternatywą dla tych śœwiateł przejśœcia podziemnego, które z tego co mi się obiło o uszy jest tam w planach.

Cytat:
jeśœli autka się korkują, to niech one jadą w tunelu.

Bardzo fajnie brzmi, tylko, że na to nie znajdą się ani pieniądze, ani nie wydaje mi się, żeby to było technicznie możliwe w tym miejscu, biorąc pod uwagę ilośœć bocznych ulic.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 20 Lis, 2012 16:12   

http://opole.gazeta.pl/op...astowskiej.html

GW Opole napisał/a:
Mają pomysł jak zlikwidować korki na Piastowskiej

W grudniu na przejśœciu dla pieszych u zbiegu ulic Krakowskiej i 1 Maja w Opolu pojawi się sygnalizacja śœwietlna(...)

Oczywiśœcie - korki na Piastowskiej znikną, jak ręką odjął! Rotfl

Szwed 

Wysłany: Wto 20 Lis, 2012 18:11   

Szczególnie znaczące jest to zdanie:
Cytat:
Pietrucha tłumaczy, że śœwiatła dla kierowców będą przez większośœć czasu zielone.

Dzięki temu parę osób przejedzie w samochodach, a dziesiątki będą miały gorsze dojśœcie na dworzec kolejowy. Pewnie niektórzy z nich zadadzą sobie pytanie: skoro Opole nie lubi pasażerów PKP, to może zacznę przyjeżdżać do miasta autem? O to chodziło?
Brawo władze miasta! Proces "udrażniania" okolic dworca trwa, za każdym razem gdy tam jestem coraz bardziej nie wiem, jak się tam poruszać, żeby gdzieśœ dojśœć.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Sob 29 Gru, 2012 01:41   

http://opole.gazeta.pl/op..._od_soboty.html

Cytat:
Nowe śœwiatła na ul. 1 Maja będą działać od soboty

W piątek wieczorem technicy przeprowadzą instalację oprogramowania nowych sygnalizatorów, które tydzień temu pojawiły się na przejśœciu dla pieszych na ul. 1 Maja na wysokośœci budynku poczty. Sygnalizacja ma być uruchomiona w sobotę i będzie działać w trzech trybach.

Trzeba się jutro wybrać :wink:

Szwed 

Wysłany: Sob 29 Gru, 2012 11:50   

No no. Chociaż odrobinę pomyśœleli o pieszych. Może to wróży zmianę podejśœcia na przyszłośœć.
ŒŚwiatła na wylocie z Kołłątaja też powinni tak przeprogramować.

HaCe 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 30 Gru, 2012 00:53   

Ja bym nie przesądzał dnia przed zachodem słońca. Na przejśœciu w pobliżu Kołłątaja też jest jakiśœ "kompromis". Wiadomo, że nikt nie oczekuje, że będzie od razu zielone, bo to nie miałoby żadnego sensu, ale skoro nowe śœwiatła mają być zsynchronizowane z tymi przy Kołłątaja, które nie są zsynchronizowane z niczym to ja mam poważne obawy jak to będzie w praktyce funkcjonować. Poza tym nie wiem, po grzyba ten drugi tryb, jakby się od razu nie mógł załączyć trzeci...

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 30 Gru, 2012 09:44   

Ja byłem w piątek wieczorem tam to tryb 3 działał a reszta wokół sygnalizatora owinięta była taśœmą.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Sob 24 Sie, 2013 09:33   

KLIK -> 24opole.pl

Cytat:
MZD wymienia przestarzałą sygnalizację świetlną w Opolu

Miejski Zarząd Dróg w Opolu sukcesywnie prowadzi wymianę sygnalizacji świetlnej na ulicach stolicy województwa. Tylko w tym roku wydał na ten cel 85 tysięcy złotych i planuje przeprowadzić kolejne inwestycje. Jak przekonuje MZD, nowe sygnalizatory to nie tylko niższe koszty utrzymania i mniejsza awaryjność, ale też nowe możliwości w kierowaniu ruchem.
(...)
Drogowcy jeszcze w 2013 roku planują przebudować sygnalizacje przy ulicach Wrocławskiej oraz Partyzanckiej. W tym celu MZD zwróci się do ratusza o dodatkowe 230 tysięcy złotych z budżetu miasta.
Modernizacja sygnalizacji na skrzyżowaniu Wrocławska x Partyzancka cieszy mnie wyjątkowo ;)

Moja strona phototrans.pl - Zapraszam :)

Szwed 

Wysłany: Sob 24 Sie, 2013 18:24   

Zniknie ta przestarzała, ale czy nowa będzie naprawdę nowoczesna, tzn. pozwoli na wspólne sterowanie zespołem skrzyżowań, aby uzyskać zieloną falę?

Odpowiedz do tematu