Forum Opolskiej Komunikacji Strona Główna Forum Opolskiej Komunikacji
oraz Towarzystwa Przyjaciół Komunikacji Miejskiej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Łódź
Autor Wiadomość
Szwed 

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2012 21:28   Łódź

Kilka dni temu byłem w Łodzi. Jeżdżę tam regularnie co rok czy dwa, bo bardzo lubię klimat tego miasta i tamtejszą architekturę.
A co do komunikacji, to przez ostatnie półtora roku zauważyłem sporo korzystnych zmian:
- szybko poprawiający się stan nawierzchni drogowej (kiedyśœ to była katastrofa, kierowcy z całej Polski przeklinali Łódź),
- sporo nowo zmodernizowanych torowisk w centrum, większośœć za pieniądze z UE,
- pomimo ostatnich cięć tramwajów w międzyszczycie cały czas jest wrażenie "kursowania co chwilę",
- po przejęciu tramwajowych linii podmiejskich przez MPK wreszcie jest jasne dla przyjezdnego jakie bilety gdzie kasować. Wreszcie jak we wszystkich innych miastach są 2 strefy i już,
- zniknęły z łódzkich ulic wszystkie wąskotorowe tramwaje bazowane na 102N. To też zasługa likwidacji firm podmiejskich (TP, MKT...). Klimat ucierpiał ale pasażerowie raczej się cieszą.
- i chyba najważniejsze: całkiem sporo tram/bus pasów. Naprawdę mnie to uderzyło. Łódź z powodu swojej historii ma bardzo wąskie ulice w centrum. A mimo to w wielu miejscach wytyczono pasy dla zbiorkomu nie patrząc na olbrzymie korki, które są nawet bez tego kroku. Cóż, po raz kolejny przekonuję się, że wszędzie się da oprócz Wrocławia...

Oczywiśœcie różowo nie jest mimo znacznych inwestycji miasta. Do wielu pętli końcowy odcinek tramwaje toczą się naprawdę powoli (10km/h). Na podmiejskich w ogóle dramat, że ludzie mają cierpliwośœć do takiego turlania? Tym bardziej to dołuje, że prowadząca obok droga (wylotówka) jest pięknie odremontowana.

Będąc w Łodzi próbowałem zaliczyć pozostałe do zaliczenia odcinki sieci tramwajowej. Brakowało mi tylko podmiejskiej do Lutomierska i tego kawałeczka do Zgierza.
Do Lutomierska nie dojechałem Jezyk Jakieśœ 10 minut przed Konstantynowem z tramwaju (niemiecki klamot) zaczęło się dymić :D Ludzi było bardzo dużo, więc się zrobiła dyskusja pomiędzy pasażerami czy uciekać, czy czekać co będzie dalej, czy dojedziemy jeszcze 2 przystanki itd. Ogólnie atmosfera rozrywkowa :D Motorniczy dotoczył jakośœ do trójkąta w Konstantynowie i powiedział, że wysiadka. Potem zadzwonił do dyspozytora i poinformował, że za 25min będzie autobus zastępczy. Niestety słowo "przepraszam" nie padło, a powinno, mimo, że awaria to nie jego wina. Ogólnie to czuję lekki niesmak jak ludzie zostali potraktowani, mimo że w końcu autobus zastępczy przyjechał. Ja nie skorzystałem, wróciłem innym tramwajem do Łodzi. Przy okazji zaobserwowałem porozbijaną sygnalizację na jednotorach i dogorywające 802 na zajezdni Brus. Ciekawe co z nimi będzie.
I jeszcze uwaga, w tramwajach (2 wagon 105N) gdzie jest zamontowany monitoring ilośœć bazgrołów i podrapanych szyb praktycznie bliska zeru. To działa, nawet w tak patologicznym mieśœcie jak Łódź.
Uwaga 2: dworzec Chojny, tak znienawidzony przez PKP cieszy się powodzeniem.

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 29 Kwi, 2012 22:17   

Dzięki za relację, cieszy fakt, że potrafią cośœ tam zrobić (buspasy, ujednolicenie taryfy). Mnie zawsze w Łodzi odpychał tabor, jakośœ tak nigdy nie pałałem entuzjazmem na słowo Łódź. Może przez to, że żółto-czerwone malowanie jest czymśœ tak odpychającym...

Szwed 

Wysłany: Wto 08 Paź, 2013 18:28   

Też kiedyś miałem takie marzenie, oczywiście z braku tramwajów w Opolu nie do zrealizowania ;-)
http://www.dzienniklodzki...aleria-material
http://fakty.tvn24.pl/ogl...lki,360610.html
Zastanawiam się, czy nie ma problemu z "parkowaniem w centrum" :-P Jedyne miejsce, które mi przychodzi do głowy to krańcówka przy Północnej albo pl. Niepodległości. Poza tym ciężko. No i do Manufaktury nie wjedzie ;-)

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Wto 08 Paź, 2013 18:57   

Szwed napisał/a:
No i do Manufaktury nie wjedzie

Zostawi na najbliższym przystanku na "awaryjnych" i szybko skoczy na zakupy :P

Szwed 

Wysłany: Nie 05 Sty, 2014 21:45   

Biedne łódzkie podmiejskie linie tramwajowe są w stanie permanentnego zagrożenia likwidacją. Ostatnio mówi się tak w kontekście linii do Ozorkowa. Tymczasem w Pabianicach:
Cytat:
Coraz więcej pabianiczan korzysta z tramwajów linii 41
wzrost aż o 67 proc. w ciągu zaledwie dwóch lat

http://www.transport-publ...iejszy-932.html

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 05 Sty, 2014 22:51   

67% wzrostu w ciągu 2 lat? Wow. Piękny wynik.

Szwed 

Wysłany: Pon 31 Mar, 2014 17:54   

Heh, piękne :)
Cytat:
Nieznany sprawca pożyczył... tramwaj MPK. Wyjechał nim z zajezdni i zrobił sobie wycieczkę po mieście. Na porzucony skład, natrafili na Żabieńcu pracownicy MPK.

http://www.dzienniklodzki...ke%22]&cookie=1

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 31 Mar, 2014 18:03   

Miałem to właśnie cytować. To miasto to jakiś chory sen.

Moja strona phototrans.pl - Zapraszam :)

Szwed 

Wysłany: Pon 31 Mar, 2014 19:15   

Maciek napisał/a:
To miasto to jakiś chory sen.

Eee, bez przesady. Opole też? Mieliśmy przecież nieco podobny wypadek, ukradziono kiedyś lokomotywę z Groszowic, znalazła się na Wschodnim :)
(a już off-topując łódzka rewitalizacja EC-1 wygrała konkurs na "bryłę roku". Nie mogę się doczekać wizyty w Łodzi, żeby to obejrzeć)

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 31 Mar, 2014 19:23   

KLIK -> GW
Może trochę tendencyjny, ale polecam przeczytać. Pisane przez Łodzianina.

miet 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 31 Mar, 2014 19:50   

Niedawno oglądałem reportaż o Łodzi. Reporter zrobił wycieczkę po Piotrkowskiej i faktycznie nie wyglądało to ciekawie. Sporo meneli, żebraków. Witryny pozabijane deskami-dosłownie. Sypiące się kamienice.
Łódź to ''czerwone miasto'' i jak wspomniał autor artykułu mieszkańcy nie poradzili sobie ze zmianą ustroju.
Same województwo charakteryzuje się wysoką umieralnością ludzi i sporym odsetkiem samobójstw. Doszło do tego,że miasto, które zawsze było na 2 miejscu, po Warszawie, pod względem ilości ludności musiało ustąpić Krakowowi, który teraz jest 2 miastem pod względem obszaru i ludności.

Zapewne na taką sytuację ma wpływ historia.
Województwa zachodnie z zaboru Pruskiego mają inną mentalność. Podobnie województwa wschodnie, gdzie panował zabór Carski.

Samo województwo jest zagłębiem ziemniaków oraz.. bimbrownictwa.
Bezrobocie? Musi coś w ty być. Nie bez kozery na trasie Łódź - Warszawa na TLKi zestawiono składy z większą ilością wagonów.
Codziennie tysiące ludzi jadą do pracy do Warszawy.

Region jest ciekawy i specyficzny. Zawsze jak przejeżdżałem przez wsie w województwie Łódzkim ciekawiła mnie jedyna rzecz. Sporo domów nie ma tynku, tylko gołe cegły ale za to na podwórku samochód musi być.
Kojarzy mi się to z przysłowiem ,, za króla Sasa, jedz, pij i popuszczaj pasa''.
Coś w tym jest.

Maciek 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Pon 31 Mar, 2014 19:54   

KLIK -> GW Łódź
Tu ciekawy komentarz zdecydowanie poszerzający spojrzenie. Po prosu zachęcam do przeczytania, sam byłem w Łodzi w ostatnich latach kilka razy i wrażenia faktycznie trochę przygnębiające.

Szwed 

Wysłany: Wto 01 Kwi, 2014 15:08   

Łódź trochę znam. Stąd właśnie mój protest przeciwko pisaniu "chory sen", "miasto przeklęte" i tym podobnych opinii. Dramat na początku kapitalizmu zaczął się nie tylko w Łodzi, ale też w Wałbrzychu i Nowej Rudzie, Bytomiu, Słupsku i okolicy. 1/3 kraju jest przeklęta? Tam też dramat trwa, niewiele się zmieniło w pewnych grupach społecznych. Polecam spacer wieczorową porą po wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze. Dla ludzi o mocnych nerwach. A w pewną sobotnią noc wymiękłem i ewakuowałem się z dworca Wałbrzych Fabryczny, pomimo że chciałem robić nocne zdjęcia pociągów. W Bytomiu przegonili mnie złodzieje węgla, bo się kręciłem na "ich terenie" i przyłapałem na "pracy".

Słusznie pisze autorka drugiego artykułu, gdy coś złego stanie się w Łodzi, każdy to łączy z "miastem upadłym", a gdy stanie się w Warszawie lub Wrocławiu to jest to po prostu wypadek lub zdarzenie. Tym razem po prostu ukradli tramwaj i wyciąganie daleko idących wniosków jest niesłuszne.
W Krakowie też było mnóstwo mrożących krew w żyłach zdarzeń:
- non stop walki kiboli na blokowiskach, co pół roku ofiara śmiertelna,
- kierowca nocnego autobusu zabił pasażerkę, bo go zdenerwowała,
- zimą smog 800% przekroczenia normy,
- parę lat temu boom turystyczny czyli hordy pijanych angoli drących mordy co sobotę, obnażających się publicznie i zaczepiających kobiety,
- pijany motorniczy tramwaju (nie widział nic w tym złego, bo jak powiedział "tramwaj sam jedzie, bo ma tory" :D
Chyba ja też mieszkam w mieście upadłym ;-)

Szwed 

Wysłany: Śro 30 Kwi, 2014 16:37   

Cytat:
Powrót do częstotliwości kursowania, długości szczytu komunikacyjnego oraz czasów przejazdu z 2001 r. - to postulaty inicjatywy społecznej "Oddajcie nam tramwaje"

http://www.transport-publ...001-r-2256.html
Łodzi gratuluję pasażerów. W przeciwieństwie do Opola nie siedzą cicho, gdy tnie się kursy.

Szwed 

Wysłany: Pon 19 Paź, 2015 19:59   

Zapodaję, bo w interesujący sposób graficznie przedstawiono zmiany ilości kursów.
http://iptlodz.org/blog/2...arcie-trasy-wz/

Kiero 

Wysłany: Pią 30 Paź, 2015 21:10   

Do kierowcy z Łodzi trafił puchar Prezesa IGKM drugie miejsce też Łódź.

atomek 

Wysłany: Pią 30 Paź, 2015 22:06   

To teraz napisz, które miejsce Opole i czy w pierwszej sześćdziesiątce :D ?

Kiero 

Wysłany: Nie 01 Lis, 2015 16:19   

W pierwszej 60 niestety nie w finałowej 10 zabrakło tylko albo aż 19 pkt patrząc po punktach to około 25-30 miejsca... No cóż szału niema, zadka nie urwało, teraz już wiem jak to wyglada wszystko wiec za dwa lata celem bedzie finał czyli 10 najlepszych :) Następne Mistrzostwa najprawdopodobniej w Łodzi właśnie i oczywiście tam będę, chociaż mam nadzieje, że pojedzie ze mną jeszcze ktoś :)

atomek 

Wysłany: Nie 01 Lis, 2015 16:49   

No ba, ta firma jest pełna najlepszych kierowców, gratulacje!

es.em 
Członek TPKM Opole

Wysłany: Nie 01 Lis, 2015 17:50   

Za rok pojadom dwa Tomki i wygrajo :twisted:

Kiero 

Wysłany: Nie 01 Lis, 2015 20:34   

Będzie mała rywalizacja, która też moze wpłynąć na polepszenie wyników :D No jakby dwa pierwsze miejsca dla Opola przypadły to by dopiero świat yyy no moze kraj o nas usłyszał :D

Szwed 

Wysłany: Pon 30 Lis, 2015 13:19   

W Łodzi będą wielkie konsultacje w sprawie transportu miejskiego:
http://wiadomosci.onet.pl...eszkancy/2b4cs0

Szwed 

Wysłany: Czw 23 Lut, 2017 21:09   

Interesujące moim zdaniem zjawisko. Ludzie nie chcą autobusu.
http://www.transport-publ...wine-54414.html
Przypomina mi to Częstochowę, gdzie też protestowano, żeby puścić tramwaj jak najdalej od osiedla. A najnowszy przykład to Katowice, gdzie tramwaj na południe miasta zamiast w pobliżu domów pojedzie w lesie. Wsiadać będą sarenki i zające.

Odpowiedz do tematu