Forum Opolskiej Komunikacji Strona Główna Forum Opolskiej Komunikacji
oraz Towarzystwa Przyjaciół Komunikacji Miejskiej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Maciek
Czw 14 Lut, 2013 13:38
Budowa Obwodnicy Południowej Opola
Autor Wiadomość
Maciek 
Członek TPKM OpoleWiek: 29
Dołączył: 09 Gru 2010
Posty: 3060
Skąd: Opole/Warszawa
Wysłany: Czw 10 Lis, 2011 11:05   Budowa Obwodnicy Południowej Opola

http://opole.gazeta.pl/op..._ekologow_.html

GW Opole napisał/a:
Ratusz: Zostaliśœmy brutalnie zaatakowani przez ekologów!

Władze Opola odpowiadają na protesty w sprawie obwodnicy idącej przez opolską nekropolię na Półwsi. - Twierdzenie, że droga prowadzi przez cmentarz, to fantazja - mówił wiceprezydent Arkadiusz Wiśœniewski i straszy "przewidzianymi prawem działaniami".


Podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceprezydent Opola odniósł się do cyklu debat organizowanych przez ekologów w sprawie budowy obwodnicy piastowskiej.

Bo według ratusza 374 opolan spoczywających w kwaterach IXU i XUIV nie zostało pochowanych na cmentarzu, tylko w pasie ruchu drogowego. Tymczasem według historyków i muzealników zmarłych grzebano legalnie na cmentarzu, a nie na drodze. Nekropolię w obecnym kształcie w latach 90. chciał nawet wpisać do rejestru zabytków wojewódzki konserwator. Ale z niewiadomych przyczyn procedura, jaką uruchomił w tej sprawie, nie nabrała mocy prawnej. M.in. takie informacje podczas spotkań podają przedstawiciele Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych "Silesia". Informują również, że miasto otrzymało już decyzję śœrodowiskową dla obwodnicy, a w niej zgodę na prowadzenie prac budowlanych do 40 metrów w głąb cmentarza od strony ul. Zbożowej - na tym terenie z kolei znajduje się ponad 500 grobów.

- Podczas budowy pierwszej nitki obwodnicy nie będzie żadnych ekshumacji. Z drugą nitką koliduje natomiast 96 grobów i ci zmarli będą przeniesieni w inne miejsce na koszt ratusza - kontrował Andrzej Czajkowski, prezes Zakładu Komunalnego.

- W tej sprawie brutalnie nas zaatakowano! - grzmiał wiceprezydent Wiśœniewski.

Odniósł się również do akcji zbierania podpisów na cmentarzu 1 listopada. Ponad tysiąc opolan podpisało się wtedy pod petycją, sprzeciwiając się budowie obwodnicy przez nekropolię.

- Jak można było zakłócić spokój opolan w dniu Wszystkich ŒŚwiętych? W dniu zadumy i refleksji - grzmiał wiceprezydent Wiśœniewski.

Jego zdaniem postępowanie ekologów było nieetyczne, a przed dalszym, podobnym działaniem ratusz będzie się bronić. Dlatego prezydent Opola wystosował już do ekologów pismo w tej sprawie.

W nim Ryszard Zembaczyński wzywa do "natychmiastowego zaprzestania działań mających na celu wprowadzanie w błąd mieszkańców Opola". Władze miasta chcą również, by STE "Silesia" natychmiast zaprzestała kolportować swoje ulotki i rozpowszechniać je w miejscach publicznych. Natomiast jeśœli ekolodzy się nie podporządkują, prezydent "wystąpi do właśœciwych organów z wnioskiem o podjęcie przewidzianych prawem działań".

Wczoraj nie udało nam się skontaktować ze stowarzyszeniem ekologów. Przypomnijmy, że ci wcześœniej zapowiedzieli, że będą odwoływać się od decyzji śœrodowiskowej dla obwodnicy do generalnego dyrektora ochrony śœrodowiska.


Dośœć ważki to temat, a u nas ani słowa o tym. Miet pisał mi ostatnio o debacie w TVP Opole i ogólnie o sprawie jest cały czas głośœno. Myśœlę więc, że jest tu miejsce na dyskusję o planowanej obwodnicy południowej Opola.
 
 
     
Maciek 
Członek TPKM OpoleWiek: 29
Dołączył: 09 Gru 2010
Posty: 3060
Skąd: Opole/Warszawa
Wysłany: Czw 10 Lis, 2011 13:40   

http://www.nto.pl/apps/pb...IAT01/913288704
nto napisał/a:
Prezydent Opola grozi sądem ekologom

- Mamy już dośœć nieprawdziwych informacji o przebiegu obwodnicy południowej - tłumaczą urzędnicy.


Te informacje skupiają się wokół cmentarza na Półwsi i tego, że planowana obwodnica miałaby zniszczyć zabytkową nekropolię. Ekolodzy - na czele z Tomaszem Wollnym ze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych - przekonują, że w przyszłośœci trzeba będzie zlikwidować ponad 500 grobów opolan.

- Nie ma mowy o likwidacji grobów, być może pojawi się koniecznośœć przeniesienia kilkudziesięciu z nich na koszt miasta - przekonywał dziśœ w ratuszu Arkadiusz Wiśœniewski, zastępca prezydenta ds. komunikacji. - Mamy dokładne pomiary geodezyjne. Szczegółowymi planami przebiegu obwodnicy, która rozpocząć się ma od obwodnicy północnej, a zakończyć na ulicy Krapkowickiej, dysponuje Miejski Zarząd Dróg i udostępni je każdemu, kto o to poprosi. Nie wiem skąd tyle złej woli u pana Wollnego.

Wiśœniewski podkreśœla, że ewentualne ekshumacje są brane po uwagę, ale tylko w przypadku budowy dwujezdniowej obwodnicy, co może to nastąpić za kilkadziesiąt lat.

- Mówienie o tym, że obwodnica przetnie cmentarz to fantazja, podobnie jak to, że narusza historyczny układ nekropolii - stwierdził zastępca prezydenta.

Wiśœniewski poinformował także, że prezydent Ryszard Zembaczyński wysłał do Wollnego wezwanie, w którym żąda, aby ten natychmiast przestał wprowadzać opinię publiczną w błąd co do obwodnicy południowej.

Zapowiedział także, że skieruje sprawę do sądu, jeśœli ekolodzy nie przestaną przedstawiać "fałszywych informacji”.

- Nie chcemy nikomu kneblować ust, ale tak jak od nas wymaga się rzetelnośœci, tak my mamy prawo jej wymagać od pana Wollnego - tłumaczył Wiśœniewski. - Musimy reagować np. artykuły w Gazecie Wyborczej, która w sprawie cmentarza powołuje się na nieprawdziwe informacje. W ich śœwietle wychodzi na to, że śœwiadomie szkodzimy miastu.

Przypomnijmy, że choć ratusz forsuje jeden z wariantów przebieg obwodnicy w śœladzie ulicy Zbożowej, to ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

Podejmie ją rada miasta, która będzie musiała uchwalić plan zagospodarowania tej cz궜ci Opola.

- Dyskusja wciąż trwa, ale rozmawiajmy o faktach, a nie o tym co się komuśœ wydaje - przekonuje Wiśœniewski i przypomina, że są inne warianty drogi, ale naruszają one np. ogródki działkowe lub tereny przemysłowe na południe od ulicy Wspólnej. Co więcej, wymagają wyburzeń budynków.

- W naszej ocenie przyjęty obecnie przebieg przyszłej drogi jest najlepszy - przekonuje Piotr Rybczyński, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Co ciekawe urzędnicy mieli możliwośœć powiedzieć o tym wszystkim na debacie obywatelskiej ws. obwodnicy, zorganizowanej w tym tygodniu w Villi Academica. Brylował na niej Wollny, z kolei z ratuszu - mimo zapowiedzi - nie pojawił się nikt.

- Być może to był błąd. W grudniu kolejna debata i na nią postaram się przyjśœć - powiedział Wiśœniewski.
Z kolei Wollny powiedział nam, że nie rozumie postępowania ratusza.

- Zamiast rozmawiać, dyskutować, chcą nas uciszyć - mówi ekolog. - Wezwanie prezydenta jest mało konkretne. Nasze obliczenia są oparte na danych, zawartych w dostępnej dla każdego decyzji śœrodowiskowej. Nikt dotąd nie chciał z nami dyskutować i wykazać błędu. Dlatego nie wycofuję się z tego co powiedziałem.

Beata Kubica, radna Zielonych w radzie miasta powiedziała nam, że obie strony sporu powinny spotkać się i wyjaśœnić wszystkie wątpliwośœci.

- Będą do takiego spotkania namawiać, bo żadne wezwania przedsądowe prezydenta niczego nie załatwią - przekonuje radna.Kurde, post za postem :P

Polecam wszystkim posłuchać wypowiedzi wiceprezydenta Wiśœniewskiego, wygląda na to, że burza wywołana w sprawie budowy obwodnicy to lekki populizm ekologów. Nie chcę tu nikogo osądzać, niemniej z jednym się zgodzę - niechby wreszcie te projekty, a co za tym idzie - budowa weszły w jakiśœ dalszy etap, bo ciągle tylko słychać kłótnie, a efektów z tego żadnych...
 
 
     
atomek 

Dołączył: 24 Cze 2011
Posty: 582
Skąd: Opole
Wysłany: Czw 10 Lis, 2011 19:05   

Powiem krótko, bo cały cyrk urządzany z strony niedoszłych ekologów to śœmiech na sali - nie wiem, co tak naprawdę ekologia ma wspólnego z ekshumacjami, ale w takim razie, jeżeli przeszkadza im budowa obwodnicy południowej (gdzie nie widzę ŻADNEJ INNEJ SENSOWNEJ opcji), aby w mieśœcie wraz z wprowadzenie opłat za przejazd A4, nie było innej przeprawy przez Odrę niż 3 mosty w centrum miasta. Ta obwodnica musi powstać prędzej czy później, chociażby z tego względu, że ten post zakład komunikacji miejskiej nie robi nic w stronę tego, aby korki tworzyły się z autobusów miejskich, a nie osobówek. Panowie, jeżeli ja w godzinach szczytu jadę dwudrzwiową solówkę, po godzinie 16, w której od Reymonta aż do Dambonia jedzie jakieśœ 8 osób, to może w 1/4 jest spowodowane tym, że pieszo ktośœ może dojśœć szybciej, albo wsiadł do byle jakiego autobusu, aby dostać się nieco bliżej, to cośœ tutaj nie gra.

Zastanawia mnie też, dlaczego ekolodzy nie mieszkają w ziemiankach? Przecież zakłady produkujące energie wytwarzają tyle dymu! (tja, bynajmniej para wodna z chłodni kominowej z dymem to się spotyka nieco wyżej, pewnie też przypadkiem), cementownie aby wyprodukować 1 tonę klinkieru muszą w piecu osiągnąć w pewnym momencie 1450 stopni Celsjusza - ileż to pyłu węglowego trzeba spalić! (i czipsów, patrząc na cementownię w Górażdżach). A jak to z produktami mięsnymi? Poza tym, że śœwinki wpieprzają paszą, do której produkcji użyto składników GMO, to w ogóle - jak można zabić prosiaczka :( ? Niech sobie popatrolują okoliczne wsie i rolników, którzy zcasami za bardzo nie wiedzą co zrobić z odpadami i nieczystośœciami i niech tam im się przypinają łańcuchami do ciągników. Bo później Turawa kwitnie i wszyscy od tego ręce umywają, heh.
 
 
     
miet 
Członek TPKM Opole


Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 3153
Skąd: Opole
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011 22:22   

Jeżeli padło słowo ''obwodnica południowa'' to informuję kolegów,że prace nad wariantami obwodnic zostały dziśœ przerwane. Obwodnicy tej nie będzie.
 
 
     
atomek 

Dołączył: 24 Cze 2011
Posty: 582
Skąd: Opole
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011 22:29   

Jakieśœ racjonalne argumenty za tym, że nie powstanie?
 
 
     
miet 
Członek TPKM Opole


Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 3153
Skąd: Opole
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011 22:31   

atomek : wszechobecne protesty oraz przekierowanie wszystkich pieniędzy na ten cel na udrożnienie obwodnicy północnej.
 
 
     
atomek 

Dołączył: 24 Cze 2011
Posty: 582
Skąd: Opole
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011 22:32   

Aha. I don't want to live on this planet anymore.
 
 
     
Maciek 
Członek TPKM OpoleWiek: 29
Dołączył: 09 Gru 2010
Posty: 3060
Skąd: Opole/Warszawa
Wysłany: Śro 23 Lis, 2011 08:31   

Cytat:
Opole wycofuje się z budowy obwodnicy południowej!

- Ale nie przez protesty ekologów, ale z powodu braku pieniędzy - twierdzi Arkadiusz Wiśœniewski, zastępca prezydenta.


Budowa pierwszego odcinka obwodnicy do tej pory wpisana jest w planie inwestycyjnym miasta. Niestety droga, która miała odciążyć ulice Partyzancką, Domańskiego i Wojska Polskiego, prędko nie powstanie.

Niebawem wydatek 72 milionów złotych - planowany w latach 2013-2015 - będzie wykreśœlony z planu miejskich inwestycji.

- Rezygnujemy z rozpoczęcia budowy, ale nie z przygotowania projektu drogi i wykupów gruntów - zastrzega Arkadiusz Wiśœniewski, zastępca prezydenta ds. infrastruktury. - Obwodnica południowa jest miastu potrzebna, ale teraz mamy inne priorytety.

Wiśœniewski przypomina, że budowa pierwszego odcinka od obwodnicy północnej do ul. Krapkowickiej miała być współfinansowana przez zewnętrzne fundusze. Miasto liczyło na dotację na poziomie 43 mln zł.

- Nie będziemy mieć tych pieniędzy, bo skończyły się fundusze unijne, a nasza obwodnica nie jest tak ważną inwestycją w skali kraju, że mogłaby liczyć na wsparcie rządowe - ocenia Wiśœniewski.

Ratusz chce pieniądze, zarezerwowane na obwodnicę, przekazać na węzeł drogowy nad obwodnicą północną w rejonie ul. Sobieskiego w Opolu. W przypadku tej inwestycji nie ma na razie ostatecznej decyzji o unijnym wsparciu.

- I dlatego uwolnienie funduszy, zarezerwowanych na obwodnicę, umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonanie węzła i rozpoczęcie jego budowy w 2012 roku - wyjaśœnia Wiśœniewski.

Ale nawet jeśœli miasto otrzyma pieniądze unijne na węzeł w 2012 r. to w okresie kilku lat nie ma szans na rozpoczęcie budowy obwodnicy południowej. Wciąż będzie bowiem brakować zewnętrznej dotacji, a na dodatek przebieg obwodnicy (wchodzi z kolizję z cmentarzem na Półwsi) nie podoba się ekologom, którzy będą go oprotestowywać.

- Nie tylko my - podkreśœla Tomasz Wollny, Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych Silesia. - Przeciwko planowanemu przebiegowi obwodnicy występują także przedsiębiorcy z okolicy ulicy Zbożowej, którzy wczoraj spotkali się i chcą, aby reprezentowała ich kancelaria prawna.

Przedsiębiorcy uważają, że lepiej, aby obwodnica poprowadzona była wzdłuż torów kolejowych. Już zapowiedzieli, że oprotestują też wariant drogi wybrany przez ratusz i Miejski Zarząd Dróg.

- Będziemy rozmawiać z przedsiębiorcami, bo z tego co się orientuję, wybrany przez nas przebieg obwodnicy jest dla nich najkorzystniejszy - przekonuje Wiśœniewski. - Chciałbym podkreśœlić, że bez względu na wariant, zawsze będą jakieśœ konflikty społeczne i kolizje z istniejącą zabudową.

Na razie w ratuszu już nikt już nie deklaruje, kiedy budowa obwodnicy miałaby ruszyć.Jakośœ mi ta informacja umknęła... Jak w jakimśœ koszmarnym śœnie...
 
 
     
es.em 
Członek TPKM OpoleDołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 3171
Skąd: Półwieś
Wysłany: Nie 13 Maj, 2012 23:03   

Cytat:
Radni zdecydują o przebiegu obwodnicy południowej Opola

Jeszcze tym miesiącu radni uchwalą plan - wyznaczający przebieg obwodnicy południowej. Zrobią to mimo protestów mieszkańców i ekologów.


Plan jest gotowy od ubiegłego roku, ale od miesięcy budzi kontrowersje wśœród mieszkańców i radnych.

Główny powód to kolizja drogi z cmentarzem na Półwsi i oskarżenia ze strony ekologów, którzy twierdzą, że droga "przetnie cmentarz na pół”.

Dlatego uchwałę o planie zdjęto z porządku obrad sesji rady miasta w lutym i do tej pory było o niej cicho.

Tymczasem teraz projekt wraca i za kilka tygodni znów stanie na sesji. Nieprzypadkowo. Jak ustaliliśœmy, prezydent przekonał już wielu swoich radnych z klubu Platformy Obywatelskiej do głosowania za planem.

Wcześœniej każdy członek rady miasta otrzymał analizę wszystkich trzech wariantów obwodnicy i wyjaśœnienia, dotyczące kolizji drogi z cmentarzem.

- Osobiśœcie przeszliśœmy z prezydentem trasę każdego z trzech wariantów obwodnicy i nie mam wątpliwośœci, będę głosował za planem - mówi Zbigniew Kubalańca, przewodniczący klubu PO. - Zaproponowany przez drogowców wariant w śœladzie ulicy Zbożowej jest najlepszy bo najtańszy i wymagający najmniejszej liczby wyburzeń. Co do cmentarza to droga go nie przetnie. Owszem, może dojśœć do koniecznośœci przenosin kilkudziesięciu grobów, ale tylko w przypadku budowy drugiej nitki obwodnicy. Tyle, że na jej powstanie poczekamy z kilkadziesiąt lat. Na razie nie wiadomo także, kiedy miasto byłoby stać na budowę choć jednej nitki obwodnicy południowej.

Jak jednak podkreśœla ratusz, na uchwalenie planu czeka co najmniej dwóch inwestorów, w tym jeden chcący budować się na terenie strefy ekonomicznej.

- Teoretycznie moglibyśœmy odpisać firmom, że obwodnica będzie poprowadzona w śœladzie obecnej ulicy Zbożowej, bo tak jest wyznaczona w studium, ale to plan jest najważniejszy - przyznaje Arkadiusz Wiśœniewski, zastępca prezydenta ds. inwestycji.

- Plan będzie przyjęty na majowej sesji - przewiduje radny Zbigniew Kubalańca.


Jednak Zbożowa. Trzeba przyznać, że nasz wiceprezydent jest odważny, podpisując plan.
 
     
Opolanin(#451) 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Kwi 2010
Posty: 1142
Skąd: Opole
Wysłany: Nie 13 Maj, 2012 23:37   

I bardzo dobrze, wreszcie cośœ trzeba w tym temacie zacząć robić. Te protesty to moim zdaniem "sztuka dla sztuki". Ciekawe ilu jest tych "oburzonych ekologów", a jeszcze ciekawsze czy nie przeszkadzają im korki w mieśœcie?
 
 
     
Taras 

Dołączył: 16 Paź 2010
Posty: 125
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 14 Maj, 2012 01:19   

Nie wiem, czy można mnie okreśœlić „oburzonym ekologiem”, ale stanowczo sprzeciwiam się poprowadzeniu drogi w takim śœladzie. Dla mnie miejsce zachodniej cz궜ci obwodnicy jest kilka kilometrów dalej, w kierunku Wrzosek. Kurczowe trzymanie się planów sprzed trzydziestu i więcej lat uważam za nonsensowne.
 
     
atomek 

Dołączył: 24 Cze 2011
Posty: 582
Skąd: Opole
Wysłany: Pon 14 Maj, 2012 11:05   

Taras napisał/a:
Nie wiem, czy można mnie okreśœlić „oburzonym ekologiem”, ale stanowczo sprzeciwiam się poprowadzeniu drogi w takim śœladzie. Dla mnie miejsce zachodniej cz궜ci obwodnicy jest kilka kilometrów dalej, w kierunku Wrzosek. Kurczowe trzymanie się planów sprzed trzydziestu i więcej lat uważam za nonsensowne.Tym samym dokładając do inwestycji budowę dwóch wiaduktów - nad E30 i linią nr 287 i nie wykorzystujemy w ogóle "nowego" wiaduktu nad E30 i całego rozwiązania komunikacyjnego.
 
 
     
Maciek 
Członek TPKM OpoleWiek: 29
Dołączył: 09 Gru 2010
Posty: 3060
Skąd: Opole/Warszawa
Wysłany: Pon 14 Maj, 2012 12:57   

Odejśœcie w kierunku Wrzosek sprawi, że jadący od strony ŒŚląska, Częstochowy, Kluczborka, czy Namysłowa w dużej mierze uciekną jednak w Partyzancką by nie nadkładać kilometrów.
 
 
     
es.em 
Członek TPKM OpoleDołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 3171
Skąd: Półwieś
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 09:21   

http://www.skyscrapercity...375894&page=267

Bardzo mądrzy ludzie tu się wypowiadają.
 
     
miet 
Członek TPKM Opole


Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 3153
Skąd: Opole
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 19:33   

Przedsiębiorcy ze Zbożowej już piszą protest. Raczej nic im to nie da. Szczerze mówiąc, wariant obwodnicy południowej ( wariant 3) jest najmniej inwazyjny i go popieram. Zmieniłbym tylko kawałek trasy, zamiast przez cz궜ć Zbożowej przy cmentarzu puśœciłbym ją między chaszczami pomiędzy zakładami. Bez szkody dla nikogo.
 
 
     
es.em 
Członek TPKM OpoleDołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 3171
Skąd: Półwieś
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 19:53   

No właśœnie, wtedy dwa ciasne łuki, jeden we Wspólną w lewo i drugi w Zbożową w prawo i gitara. Do tego dobre skomunikowanie z rondem drugim koło Karolinki.
 
     
Maciek 
Członek TPKM OpoleWiek: 29
Dołączył: 09 Gru 2010
Posty: 3060
Skąd: Opole/Warszawa
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 19:59   

No zaraz, zaraz, mówicie o tym ciągu z bocznicą kolejową?
 
 
     
es.em 
Członek TPKM OpoleDołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 3171
Skąd: Półwieś
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 22:31   

Tak.
 
     
Maciek 
Członek TPKM OpoleWiek: 29
Dołączył: 09 Gru 2010
Posty: 3060
Skąd: Opole/Warszawa
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 22:34   

To marnie to widzę. Tory to tory. Zaraz się okaże, że to jakaśœ bocznica o znaczeniu wojskowym, strategicznym, itp.
 
 
     
es.em 
Członek TPKM OpoleDołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 3171
Skąd: Półwieś
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 23:08   

Ale tam jest od cholery miejsca między torami a zabudowaniami.
 
     
Szwed 

Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 1405
Skąd: Opole
Wysłany: Wto 15 Maj, 2012 23:23   

Tory nie są strategiczne, ale szkoda ich. Może kiedyśœ trzeba będzie podciągnąć bocznicę do strefy ekonomicznej i co wtedy? Powinni zostawić rezerwę terenu na tor. Nie potrzeba wiele miejsca, mniej niż na najwęższą lokalną drogę.
 
 
     
Maciek 
Członek TPKM OpoleWiek: 29
Dołączył: 09 Gru 2010
Posty: 3060
Skąd: Opole/Warszawa
Wysłany: Wto 24 Wrz, 2013 19:26   

Długo była cisza w temacie - KLIK -> nto.pl

nto.pl napisał/a:
Ekolodzy blokują budowę obwodnicy Opola

Decyzja środowiskowa dla obwodnicy południowej znów została zaskarżona. Procedura z tym związana ciągnie się już ponad 1,5 roku.
(...)
_________________

Moja strona phototrans.pl - Zapraszam :)
 
 
     
Taras 

Dołączył: 16 Paź 2010
Posty: 125
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 24 Wrz, 2013 22:55   

Bardzo nie podoba mi się tytuł i wymowa tego artykułu. Stanowi to pretekst do festiwalu chamstwa, jaki widać w komentarzach. Każdy, kto czytał niezwykle merytoryczne wypowiedzi użytkownika gandharwa na opolskich forach i zapoznał się z materiałami stowarzyszenia STE-Silesia wie, że sprowadzanie ich działań do jakiegoś ekoterroryzmu to albo szczyt ignorancji, albo złej woli. Z tego, co sobie przypominam, pan Artur Janowski — skądinąd bardzo lubię i szanuję jego działalność popularyzatorską na polu historii miasta — nie po raz pierwszy w prymitywny sposób napuszcza opinię publiczną na ekologów.

Z kolei wypowiedzi pana Piotra Rybczyńskiego to już totalny lolcontent, aż nóż mi się w kieszeni otwiera.
Cytat:
Tylko ta organizacja złożyła odwołanie w RDOŚ, dla mnie to jest ekoterroryzm

Cytat:
Ta trasa nie jest potrzebna mi, ale miastu, aby mogło się lepiej rozwijać oraz mieszkańcom np. ulic Domańskiego, czy Partyzanckiej, po której teraz jeżdżą ciężarówki. Czy tak trudno to zrozumieć?

Cytat:
Takie mamy w Polsce prawo, że każdy może wszystko blokować. Niestety

Zestawmy to z tym akapitem: Gdy po raz pierwszy ekolodzy skarżyli decyzję środowiskową dotyczącą obwodnicy, rozpatrywanie ich argumentów trwało pół roku. Ostatecznie GDOŚ dopatrzyła się uchybień i pierwszą decyzję uchyliła.

Czyli: projektanci przygotowują dokumentację na podstawie niestarannie sporządzonej decyzji środowiskowej, a gdy korzystając z możliwości prawnych, stowarzyszenie im to wytyka i — jak się okazuje — ma rację, staje się wrogiem i zyskuje miano ekoterrorystów. Miasto chciało pójść na skróty, wybierając najłatwiejszy dla siebie wariant (co samo w sobie wielkim grzechem nie jest), zadbało więc o sprzyjającą temu decyzję środowiskową. Stowarzyszenie walczy o to, by takie instrumenty były czymś więcej niż fasadą i w obiektywny sposób analizowały skutki inwestycji. Tymczasem od urzędnika idzie przekaz: kto śmie podawać w wątpliwość nasze decyzje, ten ekoterrorysta. Winni opóźnienia budowy nie miasto i projektanci, którzy w sposób nieprofesjonalny przygotowują inwestycję, ale ten, kto śmie im to wytknąć. Dno.
 
     
Szwed 

Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 1405
Skąd: Opole
Wysłany: Śro 25 Wrz, 2013 08:05   

Zgadzam się z Taras'em. Miasto dość dziwnie postępuje w sprawie obwodnicy.
Natomiast propozycja STE Silesia też nie do końca mi się podoba. Budowanie drogi w miejscu bocznicy kolejowej, która w prostej linii prowadzi do nowej strefy ekonomicznej jest krótkowzrocznością. Co innego, gdyby strefa była w pełni zagospodarowana firmami, które na pewno nie będą chciały korzystać z kolei. Ale tego na razie nie wiemy. Dlatego przedwczesne likwidowanie bocznicy to też zły pomysł.
_________________
"Im gorzej, tym lepiej" -sprawdzone wielokrotnie.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
RSS
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11